W Serbii zabroniono lądowania białoruskich samolotów

Reklama

śr., 06/23/2021 - 23:04 -- MagdalenaL

Zdjęcie: EPA-EFE / ANDREJ CUKIC

Władze serbskie zgodziły się z nowymi sankcjami UE wobec Białorusi.

Unia Europejska dzisiaj oficjalnie ogłosiła, że Serbia przyjęła najnowsze sankcje wobec Białorusi. Jak wynika z komunikatu prasowego, mając na uwadze sytuację na Białorusi, Rada UE podjęła decyzję o zaostrzeniu istniejących restrykcji. Nowe przepisy będą dotyczyć zakazu przelotów i lądowań wszystkich białoruskich samolotów na terytorium krajów, które poparły embargo. W tę grupę wliczają się kraje kandydujące do członkostwa w Unii – Macedonia Północna, Czarnogóra, Serbia, kraje będące członkami Europejskiego Obszaru Wolnego Handlu, do którego należą Islandia, Liechtenstein i Norwegia, a także kraje należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które „zgadzają się z tą decyzją”. Podkreśla się, że decyzja o zakazie lotów i przelotów nie będzie dotyczyła przypadków „przymusowego lądowania lub przelotu”, ani lotów humanitarnych, ale w tych przypadkach konieczne będzie poinformowanie pozostałych państw członkowskich oraz Komisji Europejskiej.

UE oznajmiła, że „uwzględnia zobowiązanie" krajów kandydujących do wdrożenia nowych decyzji i z zadowoleniem przyjmuje ich decyzję o poparciu sankcji wobec Białorusi. Komentując harmonizację Serbii z unijnym reżimem sankcji, Igor Novaković, dyrektor ds. badań w funduszu ISAC, powiedział Danas, że Serbia, jak można przypuszczać, po rozważaniach uznała za korzystniejsze, aby dostosować się do deklaracji i wynikających z niej środków ograniczających.

- To nowa decyzja, która zmienia poprzednie ramy sankcji ustanowione w 2012 roku, których Serbia przestrzegała do kwietnia 2019 roku. Jest to również sygnał dla UE, że Serbia chce bardziej współpracować w kwestii harmonizacji. Z drugiej strony, odkąd otrzymaliśmy dostawę samolotów MiG z Białorusi, prawdopodobnie nie ma już więcej praktycznych przeszkód dla wprowadzenia środków ograniczających. Niewątpliwie, jak Vučić (prezydent Serbii Aleksandar Vučić, przyp. red.) obiecał w Brukseli na spotkaniu z Borelem (Joseph Borel, minister spraw zagranicznych UE, przyp. red.), w tym roku możemy spodziewać się postępów w harmonizacji. Ale zasadnicze kwestie, zwłaszcza te związane z Rosją i Chinami, prawdopodobnie pozostają otwarte, stwierdza Novaković.

Autor: 
M. Stojanović / tłum. Anna Stosio
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama