Manewry wojskowe Sea Breeze, w tym roku weźmie w nich rekordowa liczba państw

Reklama

czw., 06/24/2021 - 21:08 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia: Flickr

Tytuł oryginalny: Manewry wojskowe Sea Breeze, w tym roku weźmie w nich rekordowa liczba państw – Rosja wyraża niechęć wobec ćwiczeń

Ćwiczenia mają się zacząć 28 czerwca, a zakończyć 10 lipca. Odbędą się głównie na Morzu Czarnym. Rosja z uwagi, że działania wojskowe będą się toczyć blisko zaanektowanego Krymu wyraża swoje niezadowolenie.

W manewrach weźmie udział 32 państwa, oprócz organizatorów USA i Ukrainy wezmą udział jeszcze: Polska, Wielka Brytania, Francja, kraje bałtyckie, ale też Kanada, Turcja, Japonia, czy Południowa Korea. Szkolić się będzie około 5 tys. żołnierzy, 32 okręty, 40 samolotów. Ambasada Stanów Zjednoczonych w Kijowie podała, że to największe działania Sea Breeze od początku tych manewrów, czyli od roku 1997.

Rosja obawia się, że podczas tak dużych manewrów blisko ich granicy dojdzie do niezmierzonych incydentów. Rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Rosji zwraca również uwagę na to, że ćwiczenia są tylko pretekstem, aby NATO mogło dostarczyć Ukrainie broń. Rosyjska ambasada w USA napisała na Twitterze, że skala i agresywny charakter działań Sea Breeze nie odpowiadają realnemu bezpieczeństwu w regionie Morza Czarnego. Napisali również, że apelują USA i ich sojuszników, by zrezygnowali z ćwiczeń.

Autor: 
Dominik Kaługa
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama