Trump rzekomo naciskał na Departament Sprawiedliwości, by ten uznał wybory za skorumpowane

Reklama

pt., 07/30/2021 - 22:54 -- MagdalenaL

                                                            Zdjęcie: nu.nl

 

Były prezydent USA Donald Trump rzekomo naciskał na Departament Sprawiedliwości USA, aby ten uznał wybory prezydenckie w listopadzie 2020 roku za „skorumpowane” i tym samym unieważnił ich wynik. Wynika to z odręcznie spisanych raportów pracownika Departamentu na temat rozmowy telefonicznej między Trumpem a ówczesnym szefem Departamentu Sprawiedliwości w grudniu, które zostały przejrzane przez The New York Times.

Trump przegrał wybory prezydenckie z obecnym prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. Jednak Republikanin po ogłoszeniu wyników stwierdził, że doszło do oszustwa na dużą skalę i że to on jest prawdziwym zwycięzcą.

Do tej pory Trump nie przedstawił żadnych dowodów na poparcie tego twierdzenia, ale podobno zwrócił się do kilku agencji i wysoko postawionych osób, aby publicznie potwierdziły  jego wniosek, próbując  doprowadzić do unieważnienia wyników. Specjalna komisja Izby Reprezentantów prowadzi obecnie śledztwo.

W ramach tego śledstwa ujawniono w piątek odręczne notatki od pracownika Departamentu Sprawiedliwości, który był obecny podczas rozmowy telefonicznej z Trumpem 27 grudnia.

Według protokołu, w tej rozmowie Trump poprosił ówczesnego ministra Jeffreya Rosena, aby „po prostu powiedział, że wybory były skorumpowane” i „zostawił resztę” jemu i republikańskim kongresmenom.

„Odręczne notatki pokazują, że Trump bezpośrednio nakazał anulowanie wyników demokratycznych wyborów w ostatnich dniach jego prezydentury” – powiedziała Carolyn Maloney, przewodnicząca Komisji Śledczej Izby Reprezentantów. Komisja wkrótce wezwie osoby zainteresowane do składania zeznań podczas przesłuchań.

Autor: 
nu.nl, tłumaczenie: Iryna Ivanova
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama