Czesi zniosą VAT na energię i gaz. Kaczyński podwyższa podatki

Reklama

ndz., 10/24/2021 - 14:42 -- zzz

Czeski rząd zatwierdził wczoraj zniesienie na przyszły rok podatku VAT na energię elektryczną i gaz. Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku. Jeśli jednak parlament wyrazi zgodę, zerowa stawka VAT będzie obowiązywać również za listopad i grudzień 2021 roku. Obecna stawka VAT na energię wynosi 21 proc.

 

Czeski rząd zdaje sobie sprawę z tego, że tak duża obniżka podatków jest niezgodna z dyrektywami UE.

„Dzisiaj wysłałam prośbę do komisarza UE ds. gospodarczych (Paolo – red.) Gentiloniego o ten wyjątek dla Czech, który jest potrzebny z uwagi na kryzys energetyczny, z którym się mierzymy. Na pewno nie jesteśmy jedynym państwem członkowskim, które występuje z takim wnioskiem”, powiedziała czeska minister finansów Alena Schillerová.

Premier Andrej Babiš dodał, że poruszy ten temat wraz z innymi przywódcami państw i rządów UE podczas rozpoczynającego się dziś szczytu Rady Europejskiej.

„Rozmawiałem już o konieczności wdrożenia takich środków z innymi premierami i przewodniczącym Rady Europejskiej (Charles’em Michelem – red.)”, oznajmił Babiš podczas wczorajszej konferencji prasowej. „Musimy jednak zadbać o to, by te cięcia objęły tylko obywateli, a nie przedsiębiorstwa”, dodał.

Na posiedzeniu rządu omówiono także inne środki przeciwdziałania kryzysowi energetycznemu, takie jak ograniczenie cen energii. „Zobaczymy, jak będzie na Węgrzech i w Polsce. Powiedziano mi, że może to skutkować procedurą w sprawie naruszenia. Zapytam o to na Radzie Europejskiej”, zapowiedział Babiš.

Kaczyński w zakresie obniżania podatków mówi jasno: Ani kroku w tył, a przedsiębiorcy to cwaniacy

PIS wprowadził kilkadziesiąt nowych danin i podatków. Opłaty denna, mocowa, recyklingowa, przejściowa, emisyjna, cukrowa, akcyza, ZUS, itd. Lista jest bardzo długa.

Po wejściu w życie Nowego Ładu Polska ma szanse zająć pierwsze miejsce w świecie, gdzie najtrudniej robi się biznes. Obecnie w Europie wyprzedza nas tylko Francja, ale w święcie jesteśmy na 10 miejscu.

Polska plasuje się na trzecim od końca miejscu w Europie pod względem szans nowo zakładanych firm na przetrwanie - wynika z analizy portalu Money.co.uk. Największe szanse mają świeżo upieczeni przedsiębiorcy z Francji, Szwecji i Słowacji.

Z zestawienia TMF Group „Global Business Complexity Index 2021 można stwierdzić, że jest naprawdę fatalnie. W Europie tylko we Francji trudniej mieć biznes niż w Polsce. W ogólnoświatowym zestawieniu znaleźliśmy się z kolei na miejscu 10. W ogólnoświatowym zestawieniu „wygrywają” takie państwa jak Brazylia, Francja, Meksyk, Kolumbia i Turcja.

Autor: 
zzz
Źródło: 

euractiv.pl/plportal.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama