Relacje między Uzbekistanem a Federacją Rosyjską są u szczytu rozwoju

Reklama

śr., 10/27/2021 - 12:13 -- MagdalenaL

Fot. MSZ Uzbekistanu

Stosunki między Uzbekistanem a Rosją są u szczytu rozwoju, powiedział uzbekistański minister spraw zagranicznych Abdulaziz Kamilov. Dodał, że w Uzbekistanie język rosyjski pozostaje językiem komunikacji międzynarodowej, a w Rosji obserwuje się coraz większe zainteresowanie językiem uzbeckim.

Stosunki między Uzbekistanem a Rosją są obecnie u szczytu rozwoju, ale istnieją pewne ograniczenia ku dalszej integracji, odpowiedział rosyjskim dziennikarzom w Taszkencie 22 października minister spraw zagranicznych Abdulaziz Kamilov.

W konferencji prasowej szef MSZ wzięli udział korespondenci kanałów telewizyjnych Pierwyj kanal, Rosja 24, NTV, agencja informacyjna TASS, gazety: Kommiersant i Komsomolskaja Prawda. Spotkanie trwało około dwie godziny.

Przez 30 lat nie mieliśmy tak szerokiej interakcji i tak kompleksowego programu dwustronnej współpracy - powiedział Abdulaziz Kamilov.

W jego ocenie program ten obejmuje praktycznie wszystkie możliwe dziedziny: politykę, gospodarkę, kulturę, sektor społeczny, Bezpieczeństwo i zaangażowanie na arenie międzynarodowej. A relacje Sojuszu i partnerstwa strategicznego naprawdę kumulują się z tak poważnymi treściami merytorycznymi - powiedział minister.

Ale jednocześnie pozostaje jeszcze duży potencjał niewykorzystany. Rezerwa. Oznacza to, że nadal istnieje możliwość, aby przejść dalej. Będziemy wzmacniać nasze relacje - dodał Abdulaziz Kamilov.

Szef MSZ zaznaczył, że w Uzbekistanie język rosyjski pozostaje językiem komunikacji międzynarodowej. Ponadto w Taszkencie obserwuje się zainteresowanie językiem uzbeckim w Rosji.

Na forum WNP Władimir Władimirowicz [Putin] mówił o znaczeniu języka rosyjskiego jako języka komunikacji międzynarodowej. My w Uzbekistanie zawsze o tym mówiliśmy - powiedział Abdulaziz Kamilow.

Szef MSZ Uzbekistanu zauważył, że ostatnio strony zaczęły zwracać coraz większą uwagę na współprace w sferze kulturalno-humanitarnej. Minister przypomniał, że liczba oddziałów uniwersytetów Federacji Rosyjskiej w Uzbekistanie wzrosła do 15, powstają centra nauki języka rosyjskiego, zespoły artystyczne z Rosji regularnie odwiedzają Taszkent i inne miasta z koncertami.

Współpraca w tej dziedzinie tworzy bardzo korzystne tło, atmosferę partnerstwa we wszystkich innych obszarach - powiedział szef MSZ.

Autor: 
tłum. Konrad Janicki
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama