Posłowie odrzucili ustawę zabraniającą w każdym przypadku dokonać aborcji

Reklama

pon., 12/06/2021 - 18:41 -- MagdalenaL

W pierwszym czytaniu projekt całkowicie zakazujący aborcji został odrzucony przez Sejm.

 

W czwartek posłowie głosowali na nowy projekt. Za odrzuceniem ewentualnej ustawy było 361 głosów, w tym 155 to przedstawiciele PiS, przeciw wypowiedzieli się 48 osób, wstrzymało się 12.

"Działając w duchu odpowiedzialności, w interesie społecznym i w interesie państwa, kierownictwo klubu parlamentarnego PiS upoważniło mnie do skierowania wniosku o odrzucenie w całości w pierwszym czytaniu tego projektu” – powiedziała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. 

Przypomnimy, że przedstawiciele fundacji „Pro-prawo do Życia” skierowali projekt całkowicie zakazujący aborcję przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji” do Sejmu. Udało im się zebrać 130 tys. podpisów.

Przerywanie ciąży przez matkę traktowane jest w dokumencie jako zabójstwo i kara za niego wynosi od 5 do 25 lat więzienia albo dożywocie. Także odpowiedzialność za to niesie lekarz, który przeprowadza zabieg. "Aborcja zabija dziecko, niszczy życie matki i ojca, degraduje moralnie wszystkich, którzy biorą w niej udział" – wypowiedział się przedstawiciel fundacji Mariusz Dzierżawski. 

Przy czym, dziecko w łonie mamy już jest traktowane jako człowiek, którego pozbawiają się życia „w sposób okrutny”. Ciężkie upośledzenia dla zdrowia matki lub dziecka i fakt, że „człowiek” jest poczęte,  jest to "niezgodne z prawem". Czyli kobieta, pozbywając się dziecka od gwałciciela, pójdzie do więzienia na dłuższy okres niż sam sprawca. Stosując się do polskiego prawa, zbrodniarz będzie ukarany na 2 lata więzienia, a kobieta od 5 lat i więcej. 

 

W dzień rozpatrywania nowej ustawy pod Sejmem zebrali się protestujący ruchu „Strajku Kobiet” z transparentami "Nie Chciej Polsko Mojej Krwi". Także byli przedstawiciele popierający postulaty proponowanej ustawy. Te dwie grupy ludzi rozdzielała policja. 

 

Autor: 
Tłumaczenie: Anastasiia Solohub
Źródło: 

Onet.pl, RMF24

Polub Plportal.pl:

Reklama