Przestępca Niedzielski znów łamie Konstytucję. Wszelkie ograniczenia są bezprawne!

Reklama

wt., 12/07/2021 - 14:12 -- zzz

Polska wprowadza nowe obostrzenia w związku z dużą liczbą chorych na COVID-19 i dużą liczbą zgonów. Obowiązkowe szczepienia dla niektórych grup zawodowych i mniejsze limity dla osób niezaszczepionych - m.in. takie zmiany w obowiązujących restrykcjach ogłosił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak powiedział, nowy wariant Omikron może przesądzić o piątej fali.

Rząd wprowadza nowe obostrzenia w sytuacji, gdy liczba zachorowań na COVID-19 w Polsce osiągnęła szczyt czwartej fali, a niepokój budzi pojawienie się nowego wariantu Omikron. 

Nowe obostrzenia w Polsce

Adam Niedzielski wziął udział w konferencji prasowej zdalnie - z Brukseli, gdzie uczestniczy w spotkaniu ministrów zdrowia UE. Niedzielski zauważył, że minął tydzień od zaostrzenia obostrzeń covidowych, do którego doszło 1 grudnia. - Liczba dziennych zakażeń nie maleje, ale utrzymuje się na stałym poziomie. Średni poziom zakażeń wynosi obecnie około 23 tys. i utrzymuje się od półtora tygodnia. To jest sytuacja niepokojąca - podkreślił minister.

- Zwrócił uwagę, że sytuacja jest zróżnicowana w poszczególnych regionach. "Mamy w zasadzie cztery województwa, w których spadek zakażeń jest zauważalny m.in. podlaskie i lubelskie. (...) Drugą grupą województw, które odnotowują spadek są województwa: mazowieckie i podkarpackie. (...) Mamy dwa kolejne województwa, w których mamy wyhamowanie wzrostu: łódzkie i zachodniopomorskie - podał.
 

Adam Niedzielski dodał, że dodatkowym czynnikiem, który budzi niepokój, to wystąpienie nowego wariantu koronawirusa - Omikron. Jak dodał, może on przesądzić o piątej fali pandemii.

- Musimy podjąć radykalne decyzje dot. obostrzeń - powiedział.

Nowe obostrzenia na święta. Trzy obszary zmian

W związku z tą sytuacją minister zdrowia zapowiedział, że nastąpią zmiany w obostrzeniach. W tym kontekście wymienił trzy obszary:

- projekt ustawy, według której pracodawca będzie miał prawo oczekiwać od pracownika okazania paszportu covidowego,

- obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup zawodowych. Od 1 marca obowiązek ten będzie dotyczył trzech grup: medyków, nauczycieli i służb mundurowych,

- zmianie ulegną restrykcje dotyczące limitów w różnych miejscach, m.in. w kinach i teatrach. 15 grudnia obniżenie limitów ma nastąpić z 50 proc. do 30 proc.

Zmiany w szkołach. Będzie nauka zdalna

Minister zdrowia poinformował także, że w szkołach zostanie wprowadzona nauka zdalna. Potwierdził tym samym informacje, które jako pierwsza podała Interia.

Zdalne nauczanie ma zostać wprowadzone przed świętami i trwać do 9 stycznia. 

Nowe obostrzenia w Polsce. Szczegóły

Dokładnych informacji na temat nowych obostrzeń udzielił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Polityk wymienił m.in. zmiany, które zostaną wprowadzone od 15 grudnia:

  • w transporcie zbiorowym limit do 75 proc.,
  • obniżenie limitu do 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach; zwiększenie limitów wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę,
  • obniżenie limitu do 30 proc. obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych, sakralnych; zwiększenie tego limitu może być tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę,
  • zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia,
  • obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy.

Waldemar Kraska podał także dokładne daty wprowadzenia w szkołach nauki zdalnej. - Od 20 grudnia do 9 stycznia wprowadzamy naukę zdalną w szkołach podstawowych i w średnich; po tym terminie dzieci wracają do nauki w trybie stacjonarnym - powiedział wiceminister.

Nowe obostrzenia. Co z sylwestrem?

Kraska odniósł się także do zabaw sylwestrowych. Jak poinformował 31 grudnia i 1 stycznia nastąpi ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100, z wyłączeniem osób zaszczepionych.

Łamanie  Konstytucji

Art. 57. Zasada wolności zgromadzeń

Każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Ograniczenie tej wolności może określać ustawa.

Wprowadzone w Polsce obostrzenia, a właściwie ich podstawa prawna, niemal od początku wzbudzały wiele wątpliwości prawników i samych przedsiębiorców. Zwracali oni uwagę na brak wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Konstytucjonaliści zaznaczają, że tylko wprowadzenie stanu nadzwyczajnego może powodować ograniczenia wolności i praw człowieka polegające m.in. na zawieszeniu działalności określonych przedsiębiorców czy też nakazie lub zakazie prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

plportal.pl

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama