Wybuch w irańskim obiekcie jądrowym

Reklama

wt., 12/07/2021 - 23:57 -- MagdalenaL

Natanz, Iran: Zakład dostarczania uranu w 2007 r. (źródło: Zdjęcie UPI/imago images).

Mówi się, że eksplozja miała miejsce w pobliżu obiektu jądrowego Natanz. Według doniesień aktywowano obronę przeciwlotniczą. Iran prowadzi obecnie negocjacje z USA i krajami europejskimi w sprawie powrotu do umowy nuklearnej.

Według uzyskanych informacji, w sobotę w pobliżu irańskiego obiektu jądrowego Natanz doszło do wybuchu. Świadkowie opowiadali o jasnym świetle i kilku detonacjach. Przyczyna wybuchu była niejasna.

Według wstępnych doniesień aktywowano irańskie systemy obrony powietrznej. Irańska agencja informacyjna Fars poinformowała później, że eksplozję spowodował pocisk przeciwlotniczy wystrzelony w ramach ćwiczeń.

W Natans powstają nowe irańskie wirówki do wzbogacania uranu. Kompleks był kilkakrotnie miejscem ataków przypisywanych Izraelowi. Izrael chce zapobiec uzbrojeniu Iranu w broń jądrową.

 

Kraje USA i UE niezadowolone z przebiegu negocjacji
Obecnie w Wiedniu trwają rozmowy między Iranem a innymi państwami w sprawie powrotu do umowy nuklearnej. Rząd USA wyraził w sobotę niezadowolenie z negocjacji.

Z perspektywy rządu USA zachowanie Iranu w nowo rozpoczętych negocjacjach nuklearnych sugeruje, że Teheran nie jest tak naprawdę zainteresowany porozumieniem. Jeden z ważniejszych przedstawiciel rządu USA powiedział w sobotę, że Iran wystąpił z żądaniami daleko wykraczającymi poza przedmiot negocjacji i że nie podjęto żadnych „prawdziwych” wysiłków, aby ponownie przestrzegać warunków porozumienia nuklearnego.

USA nie zaakceptuje sytuacji, w której Teheran rozbuduje swój program nuklearny, wykorzystując negocjacje tylko dla zyskania czasu – ostrzegł amerykański dyplomata. Domagał się od Iranu „powagi”, powrotu do stołu negocjacyjnego i niebawem ponownego przestrzegania warunków porozumienia nuklearnego. Stany Zjednoczone są nadal gotowe do powrotu do swoich zobowiązań i zniesienia sankcji sprzecznych z porozumieniem.

Również dyplomaci europejscy byli w piątek zawiedzeni po pięciu dniach rozmów i oskarżyli Teheran o destrukcyjną postawę. „Iran zrywa z prawie wszystkimi skomplikowanymi kompromisami, które zostały uzgodnione w ciągu kilku miesięcy trudnych negocjacji” – powiedziano w kręgach niemieckich, francuskich i brytyjskich negocjatorów. Okno czasowe na podjęcie dyplomatycznego rozwiązania problemu staje się tym samym coraz węższe.

 

Trump zerwał umowę
Celem negocjacji jest ponowne ograniczenie irańskiego programu nuklearnego i zniesienie sankcji USA wobec Republiki Islamskiej. Tym sposobem ma zostać odratowana umowa nuklearna z 2015 roku, która ma uniemożliwić rozwój broni jądrowej w Iranie.

Ówczesny prezydent USA Donald Trump jednostronnie rozwiązał umowę w 2018 roku. Kiedy w czerwcu rozmowy zostały zawieszone na pięć miesięcy, pewne elementy ewentualnego porozumienia zostały już wypracowane. Podczas rozmów wiedeńskich trzy państwa UE z Rosją i Chinami pośredniczą w negocjacjach między Iranem a USA.

Autor: 
Autor: t. online / Tłumacz: Maja Knychalska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama