Pogrążona w kryzysie Sri Lanka prosi Chiny o restrukturyzację długu

Reklama

czw., 01/13/2022 - 16:17 -- MagdalenaL

Prezydent Sri Lanki Gotabaya Rajapaksa i chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi w Kolombo, Sri Lanka.

 

Prezydent pogrążonej w kryzysie Sri Lanki poprosił Chiny o restrukturyzację spłat długu w ramach działań mających na celu pomoc południowoazjatyckiemu krajowi w opanowaniu pogarszającej się sytuacji finansowej.

Gotabaya Rajapaksa złożył taką prośbę podczas niedzielnego spotkania z chińskim ministrem spraw zagranicznych – Wang Yi.

W ciągu ostatniej dekady Chiny pożyczyły Sri Lance ponad 5 mld dolarów (3,7 mld funtów) na projekty, w tym drogi, lotnisko i porty.

Krytycy twierdzą jednak, że pieniądze te zostały wykorzystane na niepotrzebne programy o niskiej stopie zwrotu.

„Prezydent podkreślił, że byłoby to wielką ulgą dla kraju, gdyby zwrócono uwagę na restrukturyzację spłat długu jako rozwiązanie kryzysu gospodarczego, który powstał w obliczu pandemii Covid-19”, powiedziało biuro pana Rajapaksy.

W oświadczeniu powiedziano również, że Chiny zostały poproszone o zapewnienie „ulgowych” warunków dla eksportu do Sri Lanki, który w zeszłym roku wyniósł oko 3,5 mld dolarów, bez podania dalszych szczegółów.

Rajapaksa zaoferował również, że pozwoli chińskim turystom na powrót do Sri Lanki pod warunkiem, że będą oni przestrzegać surowych przepisów dotyczących koronawirusa.

Przed pandemią, Chiny były jednym z głównych źródeł turystów na Sri Lance. Sri Lanka importuje też więcej towarów z Chin, niż z jakiegokolwiek innego kraju.

W ostatnich miesiącach Sri Lanka doświadczyła poważnego kryzysu zadłużenia i kryzysu walutowego, który pogłębił się z powodu utraty dochodów z turystyki podczas pandemii.

Chiny są czwartym największym kredytodawcą Sri Lanki po międzynarodowych rynkach finansowych, Azjatyckim Banku Rozwoju i Japonii.

Kraj otrzymał od Chin miliardy dolarów kredytów preferencyjnych, jednak wyspiarski kraj został pogrążony w kryzysie walutowym, który według niektórych analityków doprowadził go na skraj bankructwa.

Sri Lanka musi spłacić w tym roku około 4,5 mld dolarów długu, zaczynając od międzynarodowych obligacji państwowych o wartości 500 mln dolarów, których termin wykupu przypada na 18 stycznia.

Bank centralny kraju wielokrotnie zapewniał inwestorów, że spłaty długu zostaną zrealizowane i powiedział, że fundusze na spłatę obligacji w tym miesiącu zostały już przyznane.

Sri Lanka jest kluczową częścią chińskiej inicjatywy „Belt and Road Initiative”, długoterminowego planu finansowania i budowy infrastruktury łączącej Chiny z resztą świata.

Pekin zawsze odpierał te zarzuty, a w odpowiedzi oskarżył niektóre państwa Zachodu o promowanie tej narracji w celu nadszarpnięcia swojego wizerunku.

W zeszłym miesiącu minister rządu Sri Lanki powiedział, że kraju planuje uregulować dług za import ropy z Iranu, spłacając go herbatą.

Planuje się wysyłanie do Iranu herbaty o wartości 5 mln dolarów miesięcznie, aby spłacić dług wysokości 251 mln dolarów.

We wrześniu Sri Lanka ogłosiła stan wyjątkowy, po tym jak gwałtowny spadek wartości rupii spowodował gwałtowny wzrost cen żywności.

Władze zapowiedziały, że przejmą kontrolę nad dostawami podstawowych artykułów spożywczych, w tym ryżu i cukru oraz ustalą ceny, próbując w ten sposób kontrolować rosnącą inflację.

Autor: 
Autor: BBC News / Tłumacz: Magdalena Hałasa
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama