Wyższe składki na rzecz zalegalizowanej piramidy finansowej ZUS

Reklama

wt., 01/25/2022 - 22:20 -- zzz

Ekonomiści nie mają żadnych wątpliwości, że ZUS to największa zalegalizowana piramida finansowa w Europie, która pochłania biliony złotych. Gdyby nie konfiskata, czyli kradzież kilkuset miliardów złotych - pieniędzy Polaków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych, piramida dawno by się zawaliła. Jednak eksperci nie mają złudzeń. Piramida ZUS runie, choć pandemia przesunęła w czasie jej upadek.

Zgodnie z doktryną rządu, służba zdrowia przestała leczyć, wskutek czego zmarło około 180 tys. Polaków. To prawie tyle, ile Niemcy wymordowali w Powstaniu Warszawskim. Dzięki śmierci tysięcy Polaków ZUS zaoszczędził miliardy złotych.
 

Deficyt w ZUS. Nie ma pieniędzy na emerytury. Będzie katastrofa

Pierwszy wariant, najbardziej optymistyczny, zakłada, że w latach 2021-25 zabraknie 304 mld zł. Kolejny scenariuszy uwzględnia już większy deficyt - 339 mld zł. Najgorszy model zakłada, że Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych do 2025 roku zabraknie aż 395 mld zł.

Kolejne podwyżki składek ZUS w Polskim Ładzie

W tym miesiącu przedsiębiorców czeka drastyczny wzrost składki ZUS. Podwyżka czeka na rozliczających się ryczałtem z przychodami powyżej 300 tys. zł, oraz płacących podatek dochodowy na zasadach liniowych, lub według skali podatkowej. Powodem wyższych składek ZUS są ostatnie informacje z Głównego Urzędu Statystycznego o przeciętnym wynagrodzeniu, które jest podstawą do wyliczenia składki zdrowotnej.

Wyższe składki ZUS dla przedsiębiorców

Według danych GUS przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w czwartym kwartale 2021 roku 6221,04 zł. Na podstawie tych danych wyliczana jest składka zdrowotna za styczeń dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym, oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Pierwsze rozliczenia w tym roku mogą mocno uderzyć w portfel przedsiębiorców.

Podstawą do wyliczenia składki zdrowotnej jest 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2021 roku. Wysokość stawki zdrowotnej to 9 proc. podstawy. Czyli 75 proc. 6221,04 zł to 4665,78 zł, a 9 proc. tej kwoty to 419,92 zł. W 2021 składka zdrowotna wynosiła jeszcze 458 zł.

Wzrosła także składka emerytalna (z 615,93 zł na 693,58 zł), składka rentowa (z 252,43 zł na 284,26 zł), składka chorobowa (z 77,31 zł na 87,05 zł), składka wypadkowa (z 52,70 zł na 59,34 zł), a także składka na Fundusz Pracy (z 77,31 zł na 87,05 zł). W efekcie składki na ZUS podrożały o 173,71 zł względem ubiegłego roku. Firmy - w zależności od formy opadtkowania i przychodu, zapłacą od 1 631,20 do 2 219,09 zł składek ZUS.

 

Społeczeństwo zaczyna rozumieć, że wpłaty na ZUS to zalegalizowany przez państwo przekręt, bo kładki na utrzymanie nienasyconej hydry, która bezproduktywnie pochłania biliony złotych - nieustannie rosną. 

Miesięczna opłata za ZUS na samozatrudnieniu wynosi już więcej niż opłata za miesięczny najem mieszkania w porównaniu do cen w wielu małych polskich miasteczkach (nawet większości), podobnej sytuacji nie ma w całej Europie.

Sytuacja w Polsce przypomina tonący statek i ślepą na tę sytuację załogę i kapitana, jedynie pasażerowie (Polacy), samodzielnie opuszczają tonący statek, w ciągu 16 lat ze „Statku Polska”, uciekło na emigrację 4 miliony ludzi.

Obecnie ZUS dla samozatrudnionych to prawie 1 500 zł miesięcznie. Nie ma znaczenia, czy zarabiasz, czy nie ZUS musi zapłacić każdy, tylko dlatego, że odważyłeś się podjąć działalność gospodarczą.

Dla uzmysłowienia, ile wpłacamy do zalegalizowanej piramidy finansowej, wystarczy zajrzeć do ofert wczasów za granicą. 7-dniowy pobyt All Inclusive na greckich wyspach kosztuje czasem mniej niż jednomiesięczna składka na ZUS. Dwutygodniowy pobyt w Egipcie to koszt około 1600 PLN.  

Płacenie składek ZUS mija się z celem. Rozsądniej jest w porozumieniu z pracodawcą obniżyć oficjalną płacę, a za zaoszczędzone pieniądze każdego miesiąca kupować złoto lub srebro.

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

plportal.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama