Raport NIK: PiS stosuje podwójną ksiegowość, aby zatuszować dramatyczny stan finasów państwa

Reklama

pon., 06/27/2022 - 07:04 -- zzz

Populistyczne rządy neobolszewickiej partii PIS doprowadziły w Polsce do gigantycznej inflacji. Do 2015 roku za rządów PO - PSL, średnioroczna inflacja wahała się w granicach do 1,5%. Po ponad sześciu latach rządów PIS inflacja w 2022 wyniosła prawie 15%. 

Trwa siódmy rok rządów bolszewików partii spod znaku Prawa i Sprawiedliwości. W Polsce łamana jest Konstytucja w zakresie swobód obywatelskich i stanowienia prawa. Polska płaci niebotyczne kary za łamanie prawa i umów międzynarodowych. Przykład Turowa i Komisji Dyscyplinarnej Sędziów. Obowiązuje podwójna księgowość budżetowa, aby ukryć rzeczywiste zadłużenie kraju, a przy tym gigantyczny dodruk pustego pieniądza, aby utrzymać nieproduktywnych roszczeniowych wyborców PIS. Wprowadzony Polski Ład jest wynikiem ducha i stanu świadomości partii rządzącej. Nikt już nie ogarnia chaosu gospodarczego i nawet doradcy podatkowi rozkładają ręce, bo nie wiedzą, jaki system podatkowy obowiązuje. Które przepisy obowiązują, a które może jutro nie będą obowiązywać, bo Sejm pod osłoną nocy wprowadza kolejne nieustanne zmiany wadliwego prawa i to bez vacatio legis.

 

Raport NIK

Rząd stosuje praktyki, które pozwalają manipulować wynikiem w publicznej kasie w zależności od bieżących potrzeb – wynika z najnowszego raportu NIK.

Najwyższa Izba Kontroli rekomenduje udzielenie absolutorium Radzie Ministrów za 2021 rok. Jednak przedstawiona ostatnio w Sejmie analiza wykonania budżetu państwa za ubiegły rok, która jest podstawą sejmowej debaty nad absolutorium, wskazuje, że rząd PiS stosuje szereg rozwiązań, które choć są zgodne z prawem, należałoby jednak ocenić negatywnie.

Lista trików

– To księgowe sztuczki, które zaciemniają prawdziwy obraz finansów państwa – komentuje Sławomir Dudek, główny ekonomista Fundacji FOR. NIK wylicza, że chodzi trzy tego typu praktyki: przekazywanie obligacji skarbowych danym podmiotom (zamiast finansowania ich przez „zwykłe” transfery budżetowe), prefinansowanie w danym roku zadań, które będą realizowane w kolejnym roku, oraz wypychanie wydatków do tzw. funduszy pozabudżetowych. Łącznie skalę tych operacji w 2021 r. można szacować na ok. 123 mld zł.

 

Skutki tych działań dla wyniku budżetu państwa są różne. Przykładowo finansowanie przez obligacje zmniejsza deficyt budżetu, za to zwiększa zadłużenie. Przenoszenie wydatków między latami zwiększa deficyt w danym roku, ale zmniejsza go w kolejnym. Emisja długu przez fundusze pozabudżetowe z kolei oznacza, że rząd uzyskuje środki do dyspozycji, które nie są pod kontrolą parlamentu, a dodatkowo nie zwiększają zadłużenia państwa wedle metodologii krajowej.

 

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

plportal.pl

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama