Zeman zaprosił do Czech sześciu prezydentów na październik i podobnie jak Trump pojedzie do Warszawy

Reklama

czw., 08/22/2019 - 13:10 -- izabela.szkatula

W połowie września prezydent Miloš Zeman odwiedzi Serbię. Następnie na początku października w gminie Lány przywita prezydentów z Grupy Wyszehradzkiej (V4), do której powinni dołączyć inni prezydenci z Bałkanów. Planuje także wziąć udział w spotkaniu w Warszawie na początku września z okazji przypomnienia wybuchu II wojny światowej, a także w listopadzie w uroczystościach z okazji upadku muru berlińskiego. 

Prezydent Czech poleci do Serbii z wizytą państwową 10 września, w Belgradzie będzie do 12 września. Ma spotkać się kolejno z głównymi serbskimi władzami. Jego wizyta ma mieć przede wszystkim charakter ekonomiczny, towarzyszyć mu będzie delegacja biznesowa. Zeman odwiedził już Serbię jako prezydent Czech w kwietniu 2014 r. Wyraził wtedy przekonanie, że doczeka wejścia Serbii do Unii Europejskiej.
Swoją uwagę prezydent Czech chce poświęcić Bałkanom także na początku października. W dniach 2 i 3 października w gminie Lány odbędzie się spotkanie krajów Wyszehradu (Czech, Słowacji, Polski, Węgier). Pierwszego dnia na zamku w Lánach będą dyskutować tylko prezydenci V4, drugiego dnia dołączą do nich inni przedstawiciele krajów bałkańskich. Według dyrektora dyplomacji Rudolfa Jindráka zaproszeni zostali serbski prezydent Aleksandar Vučić, chorwacka prezydent Kolinda Grabar Kitarovič i słoweński prezydent Borut Pahor. 
Wydarzenie odbędzie się w ramach czeskiej prezydencji V4. Prezydenci mają rozmawiać o stosunkach między UE a Bałkanami oraz ogólnie o rozwoju Unii Europejskiej po tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Początek wojny przyjedzie sobie przypomnieć także Trump
Zeman chce także wziąć udział w dwóch spotkaniach upamiętniających ważne wydarzenia historyczne. W Warszawie 1 września upamiętni 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W wydarzeniu mają wziąć udział przedstawiciele trzydziestu krajów, w tym prezydent USA Donald Trump, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier czy prezydent Słowacji Zuzana Čaputová.
Na 9 listopada niemiecki prezydent Steinmeier zaprosił prezydentów V4 do Berlina, aby świętować 30. rocznicę upadku muru berlińskiego. Według Jindráka w ten sposób podkreślona zostanie rola ówczesnej Czechosłowacji, Polski i Węgier w zjednoczeniu Niemiec. Oprócz wspólnego spotkania planowane jest upamiętnienie pod Murem Berlińskim, uroczysty obiad czy udział w publicznej dyskusji dotyczącej 1989 roku. Po południu i wieczorem na berlińskim placu Pariser Platz u Bramy Brandenburskiej odbędzie się publiczne wydarzenie upamiętniające.
 

Autor: 
Tłum. Katarzyna Starzec
Źródło: 

zpravy.aktualne.cz

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama