USA wysyła na Tajwan najwyższego rangą polityka od 1979r.

Reklama

pt., 08/07/2020 - 13:21 -- AleksandraJ

Amerykański Sekretarz Zdrowia i Opieki Społecznej niedługo odwiedzi Tajwan. Alex Azar będzie najwyższym rangą amerykańskim politykiem, który odwiedzi Tajwan odkąd USA i Chiny zawarły pakt dyplomatyczny w 1979r.

„Wizyta będzie przede wszystkim prowokacją w stronę Chin”, pisze „AP”. Chiny i Tajwan odseparowały się od siebie w 1949r., gdy komuniści wygrali wojnę domową i przejęli władzę na części kontynentalnej. Pokonani nacjonaliści szukali schronienia na wyspie Tajwan. Chiny traktują jąjako część swojego kraju i grozili przejęciem władzy siłą.

Dyskusja o pandemii

Tajwan odnosi ogromny sukces w walce z pandemią. Na 24 miliony mieszkańców, kraj odnotował tylko 476 zakażeń i 7 zgonów. Podczas wizyty Azar ma między innymi prowadzić dyskusję na temat pandemii. - Tajwan był wzorem otwartości i współpracy w zakresie globalnego zdrowia podczas pandemii i na długo przed nią – mówi Azar. Chce również przekazać wsparcie od prezydenta Trumpa i słowa, że wolne i demokratyczne społeczeństwa są najlepszym modelem ochrony zdrowia.

Nowe pogorszenie stosunków

Wizyta Azarsa prawdopodobnie będzie oznaczała dodatkowe pogorszenie stosunków pomiędzy USA i Chinami. Wcześniej pomiędzy krajami rozgrywała się wojna handlowa, w tym tygodniu zaś pojawił się spór o TikToka. Prezydent Trump oskarża Chiny o nieradzenie sobie z koronawirusem, a oba kraje są w sporze dotyczącym żądań Chin w kwestii obszarów morskich. W ostatnim czasie również temat praw człowieka w Hong Kongu i naciski Chin na Ujgurów pogorszyły stosunki.

Autor: 
Kristian Elster, tłum. Katarzyna Kapica
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama