Opozycja wyśmiewa przywódce skrajnej prawicy, zakładając tęczowe kolory podczas jego zaprzysiężenia

Reklama

pon., 08/10/2020 - 09:16 -- AleksandraJ

Grupa polskich parlamentarzystów opozycji założyła tęczowe kolory odpowiadające kolorom flagi LGBTQI + w proteście przeciwko skrajnie prawicowemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie, podczas czwartkowej ceremonii zaprzysiężenia.

Parlamentarzyści, w tym z lewicowej partii Razem, założyli jaskrawe kolory i tęczowe maski, kontrastując z bardziej kolorystycznie stonowanymi strojami, które mięli na sobie inni politycy na uroczystości.

- Prezydent Polski powinien bronić praw wszystkich jej obywateli - napisała na Twitterze Magda Biejat, jedna z protestujących parlamentarzystek z partii Razem.

Duda został ostro skrytykowany podczas kampanii wyborczej za uskarżanie się za coś, co nazwał „ideologią LGBT”, nazywając to nowym rodzajem komunistycznej indoktrynacji.

Prezydenta wspiera prawica, populistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS), której posłowie oklaskali i głośno wyrażali swoje poparcie podczas uroczystości w Sejmie w Warszawie.

Wielu parlamentarzystów opozycji i wiele osób publicznych nie pojawiło się na ceremonii, co może być wynikiem ogólnopolskiego wzrostu liczby zakażeń COVID-19, w tym wśród polityków.

Wybory prezydenckie miały się odbyć w maju, ale z powodu pandemii musiały zostać odroczone do 12 lipca. Duda wygrał małą przewagą głosów podczas 2 tury wyborów, z 51 procentami i został zaprzysiężony na pięcioletnią kadencję w czwartek. Powiedział, że elekcja była „skomplikowana”, ale także „demokratyczna, uczciwa i bardzo wydajna”, pomimo krytyki ze strony opozycji i międzynarodowych obserwatorów, którzy uważają, że jego kampania miała wsparcie mediów państwowych.

Czwartkowa ceremonia odbyła się dzień po tym, jak polska policja postawiła zarzuty trzem osobom, które w ubiegłym tygodniu powiesiły tęczowe flagi na kilku pomnikach w Warszawie, w tym na jednym przedstawiającym Jezusa Chrystusa.

Cała trójka została oskarżona o zbezczeszczenie pomników i obrazę uczuć religijnych  przez co grozi im kara do dwóch lat więzienia, jeśli prokuratorzy zdecydują się kontynuować tę sprawę.

Autor: 
tłum. Patrycja Piechota
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama